Podatki

Jak korzystnie przeprowadzić roczne zeznanie przedsiębiorcy?

Za jakiś czas kończy się rok podatkowy, dlatego wielu przedsiębiorców myśli już o składaniu deklaracji PIT-36 i PIT-36L. Warto wiedzieć, jak złożyć prawidłowo taką deklarację, oraz jakie ulgi przysługują właścicielom firm. W poniższym artykule podpowiemy, jakie zmiany czekają firmy podczas rozliczania podatków. 

Roczne zeznanie podatkowe – kiedy je składać? 

Roczne zeznanie podatkowe przedsiębiorcy oraz osoby pracujące na umowę zlecenie lub umowę o pracę mogą składać od 15 lutego 2023 r. Zeznania dotyczą wszystkich przychodów za rok poprzedni. Przedsiębiorcy posiadają możliwość rozliczania podatków w dogodnej formie e-deklaracji. 

Druki mają jednak być dodawane sukcesywnie, dlatego warto zaglądać na stronę Ministerstwa, by sprawdzić ich dostępność. Formularz elektroniczny będzie dostępny na stronie podatki.gov. Wzory będą również dostępne w aplikacji e-Deklaracje. Należy sprawdzić aktualność wersji i skorzystać z tej najnowszej. 

Należy pamiętać, że PIT-36 składają przedsiębiorcy, który rozliczają się według skali. Z kolei formularz PIT-36L jest przeznaczony dla przedsiębiorstw rozliczających się stawką liniową. 

Zeznanie roczne przedsiębiorcy – jakie zmiany czekają nas w nowym roku podatkowym? 

 Składając zeznanie roczne (działalność gospodarcza), przedsiębiorcy mogą spodziewać się nowelizacji w ustaw o CIT i PIT w zakresie cen transferowych. Zmiany te obejmują m.in. zniesienie obowiązku stosowania zasady ceny rynkowej i sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych. Chodzi o pośrednie transakcje rajowe. Z kolei podnoszą się progi dokumentacyjne dla bezpośrednich transakcji rajowych. Podatkowy próg transakcyjny wynosi 2 500 000 zł w przypadku transakcji finansowej albo 500 000 zł w przypadku transakcji niefinansowej. Ten przepis dotyczy transakcji, które rozpoczęły się, ale nie skończyły przed 1 stycznia 2021 r. Nowe progi dokumentacyjne będą więc stosowane przy dokumentacji za rok 2021 oraz za kolejne lata. 

Ministerstwo Finansów wydało również oświadczenie w sprawie obowiązujących stawek podatkowych. Obecnie przy rozliczeniach dla przedsiębiorców obowiązuje dwustopniowa skala podatkowa. Stawki w niej wynoszą 12% oraz 32%. Próg dochodu z kolei wynosi 120 000 zł, a roczna kwota zmniejszająca podatek – 3600 zł. 

Niektóre warunki pozwalają na obliczanie podatku przy zastosowaniu stawki 19%. Chodzi o dochody z działalności gospodarczej pozarolniczej oraz z działów specjalnych produkcji rolnej. Jeśli chodzi o specjalne działy produkcji rolnej, to są one ustalane na podstawie ksiąg. Sposób opłacania podatku musi być pisemnym oświadczeniem, które podatnik składa we właściwym urzędzie skarbowym. Dochody, które mogą być opodatkowane według stawki 19%, to niektóre rodzaje kapitałów pieniężnych, np. zbycie papierów wartościowych oraz zbycie nieruchomości i praw majątkowych. 

 Jak zatem przeprowadzić roczne zeznanie podatkowe właściciela firmy?

W przypadku zeznań PIT-36 i PIT-36L przedsiębiorcy mają prawo do ulg. Jednymi z nich są np. ulgi z tytułu darowizny na cele pożytku publicznego, jednak te nie mogą przekroczyć 6%. Jest dostępna również ulga na dzieci oraz na działalność badawczo-rozwojową. Tę drugą mogą wpisać np. te osoby, które w ramach prowadzenia działalności gospodarczej tworzą innowacyjne produkty lub prowadzą badania naukowe.  

Dostępna jest również ulga termomodernizacyjna dla tych przedsiębiorców, którzy samodzielnie zmniejszyli zużycie prądu lub opału przez docieplenie budynku. Ta ulga jest dostępna do kwoty 53 000 zł.  

Firmy mogą skorzystać również z ulgi na Internet – do 760 zł. Kolejną korzystną dla przedsiębiorcy opcją jest ulga rehabilitacyjna. Musi być ona jednak poparta dokumentem potwierdzającym, że faktycznie została wykonana usługa rehabilitacyjna na NFZ, np. po przebytej chorobie lub operacji. 

Z kolei ulgi podatkowe dostępne dla osób składających PIT-36L nie są niestety dostępne, w tym nie można rozliczać się z dochodów wraz z małżonkiem. Opodatkowanie jest na poziomie 19%, a podatek liniowy ma swoje konsekwencje. Należy więc sprawdzić u księgowego, czy brak dostępnych ulg, np. na dziecko lub Internet nie sprawi, że zeznanie podatkowe będzie dla nas niekorzystne. 

 Zmiany w rozliczeniach w 2023 roku 

Wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, zmiana zasad obliczania składki zdrowotnej i brak prawa do jej odliczania od podatku dochodowego spowodują w tym roku wzrostem obciążeń finansowych przedsiębiorców. Największa zmiana w 2023 będzie dotyczyła rekordowego wzrostu składki ZUS. W 2023 r. Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą dotychczasowy wymiar składki 1211,28 zł zwiększy się do 1418,48 zł. Podwyżka ta związana jest ze wzrostem wynagrodzenia w Polsce: kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2023 roku wynosi 6935 zł (brutto). Od tej kwoty naliczania jest składka dla prowadzących działalność.  

Autor
Adam Pakulski
adwokat (LL.M)
Pomysłodawca i założyciel Kancelarii. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Catholic University of America in Washington D.C. Specjalista w zakresie prawa podatkowego, karnego skarbowego oraz gospodarczego i handlowego. W Kancelarii odpowiedzialny za relacje z Klientami, definiowanie Ich potrzeb i opracowywanie strategii działania.
Komentarze
Autor
Adam Pakulski
adwokat (LL.M)
Pomysłodawca i założyciel Kancelarii. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Catholic University of America in Washington D.C. Specjalista w zakresie prawa podatkowego, karnego skarbowego oraz gospodarczego i handlowego. W Kancelarii odpowiedzialny za relacje z Klientami, definiowanie Ich potrzeb i opracowywanie strategii działania.
Artykuły pokrewne
Jak korzystnie przeprowadzić roczne zeznanie przedsiębiorcy?
Nietypowe koszty uzyskania przychodu dla spółek i jdg
Podatkowe pułapki spółek komandytowych
Nieujawnione źródła dochodów – komu grozi kara i w jakim wymiarze