Unikanie podwójnego opodatkowania to bardzo ważna instytucja prawa podatkowego. Zagadnienie podwójnego opodatkowania występuje, kiedy podmiot będący podatnikiem w jednym kraju podejmuje w drugim kraju czynności opodatkowane.

Zadzwoń do nas
+48 784 ... Pokaż numer
Unikanie podwójnego opodatkowania

Unikanie podwójnego opodatkowania – usługi prawne 

Skorzystanie z naszego doradztwa podatkowego w zakresie podwójnego opodatkowania to gwarancja indywidualnego rozpatrywania każdego przypadku. Niektóre przepisy prawa mogą wydawać się niejasne, jednak dzięki wieloletniemu doświadczeniu zespołu Kancelarii jesteśmy w stanie pomóc w każdej sytuacji. Oferujemy naszym Klientom bezpieczeństwo operacji podatkowych. Dostarczamy optymalne rozwiązania, które gwarantują uwzględnienie każdej z przysługujących ulg.  

Czym w ogóle jest podwójne opodatkowanie? 

Podwójne opodatkowanie obowiązuje zarówno w krajach należących do Unii Europejskiej (m.in. Hiszpanii, Francji czy Niemczech), jak i w krajach znajdujących się poza kontynentem europejskim, jak Chiny, USA czy Japonia. Podwójne opodatkowanie polega na konieczności zapłacenia podatku od np. jednakowego dochodu lub wykonanej transakcji na podstawie większej liczby umów podatkowych, zawartych z innymi krajami.  

Podwójne opodatkowanie osób fizycznych i prawnych w Polsce 

Podwójne opodatkowanie może dotyczyć zarówno osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i tych, które prowadzą poza granicami kraju własną działalność gospodarczą. 

W Polsce podwójne opodatkowanie dotyczące dochodów uzyskanych za granicą zmieniło się zasadniczo od 1 stycznia 2021 roku. Stosunkowo nowe przepisy obowiązują osoby będące rezydentami Polski. Dotyczy to osób, które są obecne na terenie RP przez co najmniej 183 danego roku podatkowego. Istnieje szereg sposobów, dzięki którym można zmniejszyć wysokość podwójnego opodatkowania, a w niektórych przypadkach możliwe jest również całkowite uniknięcie podwójnego opodatkowania. 

Jeśli chcesz uzyskać informacje, czy w Twoim przypadku możliwe jest uniknięcie podwójnego opodatkowania, umów się na spotkanie z naszym prawnikiem 

Pomoc prawna w zakresie podwójne opodatkowanie  

Często na pracę za granicą decydują się Polacy rozpoczynający karierę zawodową. Młode osoby zastanawiają się, jak wygląda sytuacja z unikaniem podwójnego opodatkowania w związku z ulgą dla młodych, przyznawaną osobom pracującym przed ukończeniem 26. roku życia. Informacja jest korzystna dla osób wchodzących na rynek pracy: nie trzeba płacić podatku niezależnie od kraju, w którym uzyskało się wartość dochodu nieprzekraczającą pierwszego progu podatkowego. 

Uniknąć podwójnego opodatkowania w ramach zatrudnienia poza granicami kraju można przede wszystkim poprzez świadczenie pracy w krajach, które podjęły decyzję o podpisaniu z Polską umowy dotyczącej podwójnego opodatkowania. Na liście znajduje się, aż 90 krajów, wśród nich m.in. Czechy, Słowacja, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania i Kanada. Umowy te funkcjonują na zasadach: 

  • wyłączenia z progresją lub 
  • odliczenia proporcjonalnego. 

Ulga dla młodych czy praca w kraju, z którym Polska ma umowę, to nie jedyny sposób na uniknięcie podwójnego opodatkowania.  

Osoby wybierające usługi doradcze Kancelarii Pakulski mają pewność, że wprowadzona strategia podatkowa będzie zoptymalizowana i dopasowana do ich potrzeb. Doświadczeni prawnicy wskażą, jaką metodę należy zastosować, oraz czy możliwe będzie skorzystanie z ulgi abolicyjnej. Skontaktuj się z nami i sprawdź! 

Obowiązek podatkowy 

Właściwe ustalenie obowiązków podatkowych jest niezwykle istotną kwestią. Zasady klasyfikacji są złożone i mogą budzić wśród podatników wątpliwości. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy Kancelarii prawnej specjalizującej się w prawie podatkowym. Skorzystanie z pomocy ekspertów to pewność, że dochody są rozliczane zgodnie z obowiązującym prawem i nie będzie trzeba mierzyć się z ewentualnymi konsekwencjami błędu. Zadzwoń do nas! 

Ograniczony obowiązek podatkowy  

Ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy osób, które tylko część dochodów (przychodów) uzyskują na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, ale nie mieszkają tam na stałe. Ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy osób, które przebywają w Polsce krócej niż 183 dni oraz nie posiadają w tym kraju miejsca zamieszkania. Z ograniczonym obowiązkiem wiąże się też ograniczenie przywilejów: osoby te nie mogą liczyć na ulgi przysługujące pozostałym podatnikom.  

Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak uzyskać optymalizację podatkową.  

Nieograniczony obowiązek podatkowy  

Nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają wszystkie osoby uznawane za rezydentów RP. Dotyczy to osób zamieszkałych na terenie Polski. W przypadku uzyskiwania dochodów w krajach, które podpisały z Polską umowę dotyczącą unikania podwójnego opodatkowania, mogą one skorzystać z przywilejów w postaci ulg i odpowiednich, wspomnianych wyżej, metod rozliczeń. 

Rozróżnienie ograniczonego i nieograniczonego obowiązku podatkowego ma szczególne znaczenie przy unikaniu podwójnego opodatkowania. Nasi Klienci mają pewność, że rozliczają się z korzyścią dla nich i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Masz pytanie? Chcesz rozwiać swoje wątpliwości? Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Ostatnie artykuły na ten temat
Jak korzystnie przeprowadzić roczne zeznanie przedsiębiorcy?
Nietypowe koszty uzyskania przychodu dla spółek i jdg
Podatkowe pułapki spółek komandytowych
Nieujawnione źródła dochodów – komu grozi kara i w jakim wymiarze