KANCELARIA PRAWA AUTORSKIEGO I PRAW POKREWNYCH
Kancelaria prawa autorskiego i praw pokrewnych
Jedną z naszych specjalizacji jest prawo własności intelektualnej, w skład którego wchodzą – obok własności przemysłowej – prawo autorskie i prawa pokrewne. W ramach praktyki Kancelarii pomagamy zarówno przedsiębiorcom, jak i twórcom. Mamy doświadczenie w obrębie zapewniania ochrony autorom i wytwarzania przez nich utworów podlegających ochronie, a także w obszarze eksploatacji utworów przez firmy. Z ochrony przyznanej prawem autorskim i prawami pokrewnymi może skorzystać każdy przedsiębiorca.
Ustawa prawo autorskie
Prawo autorskie, zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, chroni utwór. Artykuł pierwszy tejże Ustawy mówi, że przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia, czyli utwór.
Prawo autorskie – definicja utworu
Na podstawie wspomnianego artykułu dochodzimy do wniosku, że dzieło może zostać uznane za utwór, jeśli spełnia łącznie trzy przesłanki:
- stanowi rezultat pracy człowieka,
- jest przejawem jego działalności twórczej,
- posiada indywidualny charakter.
Twórcy rezultatu, który spełnia powyższe przesłanki, przysługują prawa autorskie majątkowe oraz osobiste prawa autorskie do utworu. Zasadą jest, że jedynie osoba uprawniona może rozporządzać utworem i z niego korzystać. Zazwyczaj będzie to twórca, bądź osoba, która nabyła określone prawa majątkowe w drodze umowy albo z mocy ustawy.
Co reguluje prawo autorskie?
Co do zasady, prawa autorskie majątkowe trwają przez całe życie twórcy i 70 lat po jego śmierci. A prawa autorskie osobiste? Prawa autorskie osobiste są wyrazem więzi łączącej twórcę z dziełem. Prawa autorskie osobiste nie podlegają zrzeczeniu się lub zbyciu. Czym są autorskie prawa osobiste? Są nimi prawa do:
- autorstwa dzieła,
- oznaczenie utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo,
- nienaruszalność treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania,
- decydowanie o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności,
- nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
Prawo autorskie – licencja
Ochrona na gruncie polskiej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie jest uzależniona od spełnienia jakichkolwiek formalności, np. rejestracji utworu czy umieszczeniu adnotacji o przysługujących prawach. Inaczej sytuacja kształtuje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie – co prawda – rejestracja praw autorskich nie jest obligatoryjna, aczkolwiek ze zgłoszeniem prawa do urzędu ds. praw autorskich oraz z zamieszczeniem noty copyrightowej, wiążą się określone korzyści. Nota copyrightowa komunikuje, że dany podmiot rości sobie prawo do autorstwa oraz udostępnia dane kontaktowe na wypadek pojawienia się potencjalnego licencjobiorcy.
Prawnik – prawo autorskie
Mamy doświadczenie również z prowadzeniem spraw z tzw. elementem obcym, czyli w przypadku:
- gdy dochodzi do korzystania z utworów spoza Polski,
- gdy jedna ze stron umowy pochodzi z innego kraju,
- gdy utwór chroniony prawem autorskim wykorzystuje się poza granicami państwa (lub Unii).
Oprócz utworów, Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyróżnia także tzw. prawa pokrewne, którymi są: prawa do artystycznych wykonań, prawa do fonogramu i wideogramu, prawa do nadań programów, prawa do pierwszych wydań, prawa do wydań naukowych i krytycznych. Prawa te są odrębnym od praw autorskich rodzajem praw własności intelektualnej.
Prawa pokrewne chronią przede wszystkim interesy podmiotów, dzięki którym utwory są rozpowszechniane. W związku z powyższym prawa pokrewne powstają równolegle do praw autorskich i nie naruszają ich. Jednakże w określonych przypadkach korzystanie z praw pokrewnych wymaga uzyskania zgody podmiotu uprawnionego z tytułu praw autorskich.
Nie tylko pomagamy firmom chronić swoje prawa, ale i doradzamy, jak nie naruszyć praw innych twórców. A jeśli do takowych naruszeń doszło lub istnieje takie podejrzenie – wesprzemy w rozwiązaniu powstałego sporu.
Kancelaria – prawo autorskie
W obszarze Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Kancelaria:
- wykonuje audyty umów autorskoprawnych oraz umów dotyczących praw pokrewnych pod kątem oceny ich poprawności oraz oceny zakresu posiadanych praw,
- przygotowuje umowy dotyczące utworów oraz przedmiotu praw pokrewnych, w tym umowy licencyjne,
- sporządza opinie prawne,
- przygotowuje wezwania dotyczące naruszeń praw,
- sporządza pisma procesowe, w tym pozwy o ochronę praw autorskich, odpowiedzi na pozew oraz apelacje i skargi kasacyjne,
- reprezentuje Klientów w postępowaniach sądowych, sądowo-administracyjnych oraz w relacjach z organizacjami zbiorowego zarządzania i organami podatkowymi.
Prawo autorskie Kraków
Zapraszamy do skorzystania z usług Kancelarii w Krakowie.
Prawo autorskie Katowice
Naszych prawników prawa autorskiego znajdziesz również w naszym katowickim biurze Pakulski, Kilarski i Wspólnicy.