Jedną z najważniejszych zmian, z którą mierzą się obecnie przedsiębiorcy, jest nowa składka zdrowotna. Co konkretnie oznaczają zmiany składki ZUS dla firm?

Zadzwoń do nas
+48 784 ... Pokaż numer
Polski Nowy Ład – składka zdrowotna przedsiębiorstw 

Polski Nowy Ład – składka zdrowotna przedsiębiorstw 

Jedną z najważniejszych zmian, z którą mierzą się obecnie przedsiębiorcy, jest nowa składka zdrowotna. Polski Nowy Ład wprowadził znaczącą modyfikację: teraz jest liczona procentowo i nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Co konkretnie oznaczają zmiany składki ZUS dla firm? Polski Ład pozostawia pewne rozwiązania w tej sytuacji.   

Z czym wiąże się nowa składka zdrowotna z działalności gospodarczej w 2022 roku?

Zmiany wprowadzone w składce zdrowotnej z działalności gospodarczej oznaczają, że w istocie jest zbliżona do podatku dochodowego i większość przedsiębiorców traktuje ją właśnie jak podniesienie stawki podatku. Nowa składka zdrowotna z działalności gospodarczej w 2022 roku wynosi 4.9% dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się podatkiem liniowym. Ta grupa jest najbardziej zainteresowana zmianami, ponieważ to ich w największym stopniu obciąża nowa składka ZUS dla firm. Polski Ład pozostawia jednak pewne rozwiązania.

Nowy Polski Ład – składki ZUS dla firm 

Istnieją zasadnicze możliwości uniknięcia nowej składki zdrowotnej. Polski Ład przewiduje dwa rozwiązania: 

  1. Opodatkowanie ryczałtem zamiast podatkiem liniowym.  
  2. Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę prawa handlowego. Przedsiębiorca, który zdecyduje się prowadzić działalność w formie spółki musi wybrać, która spółka będzie dla niego najodpowiedniejsza.  

Polski Ład – składka zdrowotna przedsiębiorcy, który przekształci firmę w spółkę prawa handlowego 

W rzeczywistości prawnej narzuconej przez Nowy Polski Ład potencjalnie atrakcyjne są trzy możliwości: 

  1. Spółka z o.o., która umożliwia płacenie niższej składki zdrowotnej. Polski Ład zapewnia, że jest liczona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce, a nie od dochodu wspólnika. To sprawia, że będzie dużo atrakcyjniejsza dla osób, które dotychczas były opodatkowane liniówką. Składka ta wyniesie niewiele ponad 16 tys. zł na wspólnika. Zasada jest tu prosta, jeśli do tej pory przedsiębiorcy liniówka opłacała się bardziej od skali to składka zdrowotna w sp. z o.o. będzie dla niego bardziej opłacalna niż pozostanie na liniowce i odprowadzanie składki w wysokości 4,9%. Należy przy tym pamiętać o innych aspektach sp. z o.o., które mogą być mniej korzystne: opodatkowanie dywidendy, czyli podleganie CIT, które tylko w określonych warunkach rekompensuje Estoński CIT 2022.  
  2. Przekształcenie w spółkę komandytową. Składka zdrowotna będzie tutaj taka sama jak w spółce z o.o. Wśród różnic są: brak osobowości prawnej i dwa rodzaje wspólników, którym przysługują różne uprawnienia do obniżenia kwoty należnego PIT o zapłacony CIT. Dodatkowym zagadnieniem w spółce komandytowej jest jej niepewny status w zakresie podlegania daninie solidarnościowej.  
  3. Spółka komandytowo-akcyjna, która w Polskim Ładzie zyskała szereg nowych uregulowań, co może przywrócić jej popularność. Spółka komandytowo-akcyjna została wyłączona ze składki zdrowotnej i w tym zakresie jest z pewnością najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na spółkę komandytowo-akcyjną powinien jednak pamiętać o tytule do ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ ta forma prawna nie daje takiego tytułu. 

Składka zdrowotna wyniesie 9% dla przedsiębiorców rozliczających się na skali podatkowej, czyli podstawowym sposobie opodatkowania. W tym przypadku korzyści ze zmiany formy prawnej nie są jednoznaczne i korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z innych udogodnień przewidzianych w Nowym Polskim Ładzie. 

Polski Nowy Ład – składka zdrowotna przedsiębiorstw. Dobierzemy najlepsze rozwiązanie! 

Najbliższy czas jest kluczowy dla przedsiębiorców, którzy chcą dobrać odpowiednie rozwiązanie i korzystny sposób rozliczenia składki zdrowotnej. Polski Ład oferuje rozwiązania, które – odpowiednio wykorzystane – mogą przysłużyć się Pastwa firmie. Jako Kancelaria z wieloletnim doświadczeniem jesteśmy w stanie rzetelnie pomóc w dobraniu odpowiedniej strategii w tym zakresie. Zapraszamy do kontaktu – nasi specjaliści podzielą się doświadczeniem oraz wiedzą, dotyczącą składek zdrowotnych. Polski Nowy Ład nie musi stanowić komplikacji dla Państwa firmy. 

Ostatnie artykuły na ten temat
Jak korzystnie przeprowadzić roczne zeznanie przedsiębiorcy?
Nietypowe koszty uzyskania przychodu dla spółek i jdg
Podatkowe pułapki spółek komandytowych
Nieujawnione źródła dochodów – komu grozi kara i w jakim wymiarze