Łączenie i przekształcanie spółek może dotyczyć w polskim prawie handlowym każdej spółki.

Zadzwoń do nas
+48 784 ... Pokaż numer
Łączenie i przekształcanie spółek

Łączenie i przekształcanie spółek

Charakterystyka spółek 

Główny podział spółek to podział na spółki osobowe i spółki kapitałowe. Inny podział opiera się na rodzaju aktów prawnych, które opisują funkcjonowanie poszczególnych podmiotów. I tak Kodeks cywilny definiuje spółkę cywilną, a spółki prawa handlowego regulowane są przez Kodeks spółek handlowych.  

Więcej o rodzajach i charakterystyce spółek piszemy w ofercie obsługi spółek kapitałowych oraz na naszym blogu. Przeczytaj koniecznie! 

Oferta łączenia i przekształcania spółek 

Wraz z rozwojem firmy lub w związku ze stale zmieniającym się otoczeniem prawnym i biznesowym przedsiębiorcy coraz częściej stoją przed koniecznością podjęcia decyzji o zmianie formy prawnej prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Ostatnie zmiany wynikają głównie z wprowadzenia reformy podatkowej: Polskiego Ładu oraz Nowego Polskiego Ładu.  

W polskim prawie istnieją szerokie możliwości dotyczące łączenia i przekształcania spółek. Przepisy opisujące te procedury są obszernie uregulowane w aktach prawnych. Nasze doświadczenie biznesowe pozwala nam na doradzanie dotyczące wyboru odpowiedniej formy prawnej prowadzonej przez naszych Klientów działalności. Dzięki połączeniu lub przekształceniu spółki otwierają się dla firmy nowe możliwości biznesowe.  

Chcesz poznać szczegóły i wybrać najlepszą procedurę dla Twojej firmy? Skontaktuj się z naszą Kancelarią 

Łączenie spółek kapitałowych  

Właściwie wszystkie spółki handlowe mogą podlegać zmianom. Granice podmiotowe łączenia spółek wyznacza Kodeks spółek handlowych. Istnieje wiele możliwości połączenia podmiotów: spółka kapitałowa może się połączyć z inną spółką kapitałową, spółka kapitałowa może się połączyć ze spółką osobową lub zagraniczną. Aby nastąpiło połączenie spółek, należy wybrać odpowiednią metodę połączenia i dokonać stosownych ustaleń w formie aktu notarialnego.  

Powierzając obsługę Twojej firmy specjalistom, masz pewność, że dokonamy stosownej analizy prawnej oraz dopełnimy wszelkich procedur, zapewniając Ci wsparcie w trudnej decyzji oraz rozwiewając wątpliwości, np. natury podatkowej. Umów się na konsultacje z naszymi prawnikami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji. 

Łączenie spółek   

Łączenie spółek ujęte jest w Kodeksie spółek handlowych. Ustawa dokładnie określa, jak ma wyglądać procedura łączenia, oraz jakie podmioty mogą zostać połączone. Procedura wynika z chęci uzyskania określonych korzyści biznesowych, z optymalizacji podatkowej, często też jest rozsądną konsekwencją zmiany przepisów w kraju.  

Nasi prawnicy mają bogate doświadczenie w przeprowadzaniu procedury przejęć i fuzji. Masz pytanie? Skontaktuj się z nami, a umówimy dogodny termin spotkania.  

Przekształcanie spółek 

Jednym ze sposobów reakcji przedsiębiorcy na zmiany prawne i dostosowanie formy prawnej prowadzonej działalności do zmieniających się warunków ekonomicznych jest przekształcenie spółki. Przekształceniu mogą ulegać wszystkie spółki prawa handlowego, tj. spółki osobowe (spółka jawna, spółka komandytowa, spółka komandytowo–akcyjna, spółka partnerska) i spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna), a nawet niebędąca spółką prawa handlowego spółka cywilna.  

Nasz doświadczony Zespół dokłada wszelkich starań, aby procedura przebiegała w sposób jak najmniej uciążliwy dla pracowników spółki. W ramach przekształcania spółek możemy zaproponować kompleksową obsługę prawną procedur, takich jak: 

  • przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową,  
  • przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,  
  • przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową,  
  • przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową. 

W ramach przekształcania spółek cywilnych oferujemy: 

  • przekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytową,  
  • przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o.,  
  • przekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytowo-akcyjną, 

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat procedury przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową? Albo przekształcić spółkę cywilną w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? A może chcesz sprawdzić, czy i w Twojej firmie przekształcenie w spółkę komandytowo-akcyjną będzie remedium na (Nowy) Polski Ład? Nasi eksperci doradzą Ci, czy dana spółka jest najlepszym wyborem dla Twojej działalności. A jeśli się zdecydujesz na zmianę formy prawnej przedsiębiorstwa, w bezpieczny sposób przeprowadzimy Cię przez procedurę. I zadbamy, by przebiegła sprawnie! 

Ostatnie artykuły na ten temat
Dyrektywa Omnibus – czego dotyczy i jakie zmiany niesie?
Podatkowe pułapki spółek komandytowych
Zarządca sukcesyjny w ujęciu VAT i ZUS
Spółka cywilna